Starten met ondernemen

Eenmanszaak of BV in 2026: waar het omslagpunt ligt

← Terug naar kennisbank
Bijgewerkt 7 oktober 2026 Holdwise redactie …
Voor de meeste starters is een eenmanszaak het beste begin. Een BV wordt interessant als je winst stijgt. Waar het omslagpunt in 2026 ligt, hangt af van je winst en je uitgaven. Je keuze heeft jarenlang gevolgen voor je belasting, je aansprakelijkheid en je administratie.
Kort antwoord

Onder een winst van €78.350 tot €87.600 is de eenmanszaak meestal voordeliger, als je de winst in de BV zou laten (De Holdwise Drempel 2026). Je betaalt dan belasting in box 1, met de zelfstandigenaftrek (€1.200) en de mkb-winstvrijstelling van 12,7%. Een BV betaalt 19% vennootschapsbelasting tot €200.000. Als DGA betaal je jezelf een gebruikelijk loon van €58.000. Haal je winst naar privé, dan betaal je belasting in box 2 (24,5%/31%). Bij een hogere winst is de BV meestal de betere keuze. Je kunt dan winst in de BV laten staan en je aansprakelijkheid is beperkt.

De hele afweging met een vergelijkingstabel lees je in eenmanszaak of BV. Je eigen situatie reken je door met de Holdwise Drempel.

Het verschil tussen beide rechtsvormen

Bij een eenmanszaak zijn jij en je bedrijf één. Je winst is je inkomen. Daarover betaal je inkomstenbelasting in box 1. Een BV is een aparte rechtspersoon. De BV maakt winst en betaalt daarover vennootschapsbelasting. Jij krijgt van de BV salaris en eventueel dividend.

De eenmanszaak

De eenmanszaak is de meest gekozen rechtsvorm voor starters. De kenmerken voor 2026:

  • Belasting: de winst valt in box 1 (35,75% tot €38.883, 37,56% tot €78.426 en 49,5% daarboven).
  • Aftrekposten: de zelfstandigenaftrek van €1.200 en in 2026 de startersaftrek van €2.123. Voor beide moet je het urencriterium halen. Het kabinet stelt voor de startersaftrek in 2027 te verlagen naar €10 en vanaf 2028 af te schaffen. Daarnaast krijg je een korting van 12,7% op de winst (de MKB-winstvrijstelling). Daardoor betaal je over een flink lager bedrag belasting.
  • Aansprakelijkheid: je bent met je privévermogen aansprakelijk voor de schulden van je onderneming. Met een goede aansprakelijkheidsverzekering verzeker je het grootste deel van dat risico.
  • Administratie: beperkt. Een boekhoudpakket, de btw-aangifte (meestal per kwartaal) en één aangifte inkomstenbelasting per jaar volstaan voor de meeste starters.
  • Oprichten: €85,15 bij de Kamer van Koophandel (de KvK), geregeld op één dag.

De BV

De besloten vennootschap (BV) is een aparte rechtspersoon. De kenmerken voor 2026:

  • Belasting: de BV betaalt vennootschapsbelasting: 19% tot €200.000 winst en 25,8% daarboven. Jij krijgt een DGA-salaris (gebruikelijk loon €58.000 in 2026). Daarover betaal je belasting in box 1. Over dividend betaal je belasting in box 2: 24,5% tot €68.843 en 31% daarboven.
  • Aansprakelijkheid: schuldeisers kunnen alleen het vermogen van de BV aanspreken. Je privébezit is beschermd, behalve bij een persoonlijke borgstelling of bestuurdersaansprakelijkheid.
  • Administratie: uitgebreider. Een jaarrekening, deponering bij de Kamer van Koophandel (KvK) en meestal een boekhouder of accountant.
  • Oprichten: via de notaris. Het tarief hangt af van het dossier. Daar komen jaarlijkse administratieve lasten bij.

Het fiscale omslagpunt

In 2026 wordt een BV met holding fiscaal voordeliger bij een jaarwinst van €78.350 tot €87.600, als je de winst in de BV laat (De Holdwise Drempel). Haal je alles naar privé, dan ligt dat punt tussen €113.000 en €149.000. Is je winst lager, dan is de eenmanszaak gunstiger. Je hebt dan voordeel van de vaste aftrekpost voor ondernemers (de zelfstandigenaftrek), de startersaftrek en de MKB-winstvrijstelling. Bij een hogere winst is de BV voordeliger. De BV betaalt een lager tarief vennootschapsbelasting (VPB). Over winst die je in de BV laat staan, betaal je de belasting in box 2 pas later.

JaarwinstVeelal gunstig
Tot €50.000Eenmanszaak
€50.000 tot €78.350Eenmanszaak, afhankelijk van situatie
€78.350 tot €87.600Omslagzone: een BV met holding is voordeliger als de winst in de BV blijft
Boven €87.600BV met holding gunstig; haal je alles naar privé, dan vanaf €113.000 tot €149.000

Laat dit altijd voor je eigen situatie doorrekenen. Het omslagpunt hangt af van je privésituatie, je uitgaven en je groeiverwachting.

Aansprakelijkheid: het tweede argument

Naast belasting kiezen ondernemers soms voor een BV vanwege de aansprakelijkheid. Werk je met grote opdrachten, voorraden of contracten met veel risico? Dan ben je met een BV beter beschermd. Voor de meeste dienstverlenende starters is een eenmanszaak met een goede beroeps- en bedrijfsaansprakelijkheidsverzekering voldoende.

Later overstappen

Meestal begin je met een eenmanszaak. Is je winst hoog genoeg, dan stap je over naar een BV. Die overstap heet een inbreng met uitgestelde afrekening (een geruisloze inbreng) of een ruisende inbreng. Een fiscalist begeleidt je daarbij. Voor de meeste ondernemers is dit de eenvoudigste volgorde.

Beslissen in drie vragen

  1. Verwacht je de komende twee jaar meer dan €80.000 winst per jaar? Dan is de BV het overwegen waard.
  2. Loop je grote financiële risico’s of risico’s door je contracten? Dan is de bescherming van een BV een belangrijk argument.
  3. Wil je een eenvoudige start met maximale aftrekposten? Dan past de eenmanszaak.

Waar de meeste starters op uitkomen

Voor de meeste starters is de eenmanszaak het verstandigste begin. Een eenmanszaak is goedkoop en snel geregeld, en je hebt fiscaal voordeel. Stijgt je winst, dan wordt een BV interessant. In Holdwise Academy reken je met een rekentool je eigen omslagpunt uit. De tarieven van 2026 zijn daarin verwerkt.

Voor de BV-kant van de vergelijking heb je drie vaste cijfers nodig. Dat zijn het vpb-tarief 2026 en het gebruikelijk loon DGA 2026. Het derde cijfer is de aftrek die je met een BV kwijt bent, de zelfstandigenaftrek 2026.

De belastingdruk naast elkaar (2026, indicatie)

Winst per jaarEenmanszaak, totale drukBV, alles uitgekeerdBV, winst blijft in de BV
€60.000±23%±31%±30%
€90.000±32%±35%±26%
€120.000±38%±36%±25%
€150.000±40%±37%±23%

Voor deze indicatie is gerekend met de tarieven van 2026. Aan de kant van de eenmanszaak zijn de ondernemersaftrek en de mkb-winstvrijstelling meegenomen. Aan de BV-kant is gerekend met een DGA-salaris van €58.000, vennootschapsbelasting en het uitkeren van alle winst als dividend. De percentages in de tabel zijn alleen de belasting. Tel je ook de vaste extra kosten van een BV met holding mee? Denk aan de jaarrekening, de aangiften en de loonadministratie. Dan ligt het omslagpunt op €78.350 tot €87.600 als je de winst in de holding laat staan. Keer je alles uit naar privé, dan ligt het op €113.000 tot €149.000. Dat is de Holdwise Drempel. We berekenen die elk jaar in januari opnieuw. Met de rechtsvormvergelijker reken je het precies uit voor jouw cijfers.

Hoe je kiest

Kies voor de eenmanszaak als je winst onder ongeveer €80.000 ligt. Dat geldt vooral als je het geld grotendeels privé nodig hebt en weinig administratie wilt. Je hebt dan voordeel van de ondernemersaftrek en de mkb-winstvrijstelling.

Kies voor de BV als je winst elk jaar boven dat bedrag ligt. Een BV is ook verstandig als je winst in het bedrijf wilt laten staan. Hetzelfde geldt als je je aansprakelijkheid wilt beperken tot je inleg. Werk je met meerdere aandeelhouders of met een holdingstructuur, dan is de BV ook de betere keuze. Vanuit een BV betaal je jezelf salaris en keer je dividend uit als dat uitkomt. Binnen de wettelijke grenzen kun je ook geld lenen van je eigen BV.

Lees ook wat een BV kost om op te richten en de voor- en nadelen van een BV oprichten.

In de Academy-route Starter werk je deze keuze uit met je eigen cijfers en in je eigen tempo. Je begint met de startcheck.

Bekijk de route Starter

Kosten BV tegenover eenmanszaak

Bij een eenmanszaak betaal je per jaar vooral voor de boekhouding. Bij een BV betaal je daarnaast voor een jaarrekening, een aangifte vennootschapsbelasting en een loonadministratie. Een BV is pas voordelig als het belastingvoordeel hoger is dan die extra kosten. Een overzicht van alle kosten vind je in BV oprichten: de kosten in 2026.

Het omslagpunt in 2026 en 2027

Stel dat je een DGA-salaris van €58.000 hebt en de winst in de holding laat staan. Dan ligt het omslagpunt in 2026 op €78.350 tot €87.600 winst per jaar. De vaste kosten van de holdingstructuur zijn daarin meegenomen. Keer je alles uit naar privé, dan ligt het omslagpunt op €113.000 tot €149.000. In 2027 daalt de zelfstandigenaftrek naar €900. Het omslagpunt wordt dan iets lager. Meer hierover lees je in eenmanszaak naar BV in 2027. De precieze cijfers per jaar vind je bij de Holdwise Drempel.

Andere redenen voor een bv

Het omslagpunt hierboven is puur financieel. In de praktijk ligt het vaak eerder, om drie redenen. Aansprakelijkheid. Een bv heeft haar eigen verplichtingen. Contracten, claims en schulden blijven bij de vennootschap. Je huis en spaargeld blijven van jou. Tegenpartijen. Grote opdrachtgevers, platforms en financiers vragen geregeld om een bv voordat ze tekenen. Winst laten staan. Over winst die je in de vennootschap laat, betaal je 19% vennootschapsbelasting tot €200.000. Dat is de belangrijkste reden voor een holdingstructuur. Elk van deze drie kan reden zijn om de bv eerder op te richten dan de berekening aangeeft.

Vrijblijvend advies

Wil je dat ons team meekijkt?

We helpen ondernemers met hun bedrijf, hun belasting en hun vermogen. Vertel kort waar je staat of wat je van plan bent. Je krijgt vrijblijvend advies over je volgende stap.

Schuif het puzzelstukje in het gat Zo weten we dat je een mens bent.

Puzzel laden…

Vrijblijvend. Je gegevens gebruiken we alleen om je te antwoorden.

Veelgestelde vragen

Vanaf welke winst is een BV voordeliger dan een eenmanszaak?

Vanaf €78.350 tot €87.600 jaarwinst in 2026, als je de winst in de BV laat. Haal je alles naar privé, dan ligt het omslagpunt tussen €113.000 en €149.000. Bij een lagere winst is de eenmanszaak voordeliger door de zelfstandigenaftrek, de startersaftrek en de MKB-winstvrijstelling. Bij een hogere winst is de BV voordeliger door het lagere tarief vennootschapsbelasting (VPB). Over winst die je in de BV laat staan, betaal je de belasting in box 2 ook pas later. Laat je eigen situatie doorrekenen, want het omslagpunt hangt af van je uitgaven en je plannen voor groei.

Kan ik later van eenmanszaak naar BV overstappen?

Ja. De meeste ondernemers doen het ook zo. De overstap heet een inbreng en kan geruisloos of ruisend. Een fiscalist begeleidt je daarbij. Je kunt dus ook eerst met een eenmanszaak beginnen.

Hoeveel DGA-salaris moet ik mezelf in een BV uitkeren?

Minimaal €58.000 per jaar in 2026. Dat is het minimumsalaris voor een DGA, het gebruikelijk loon. Onder voorwaarden mag het lager zijn. Dat kan als je BV net gestart is en nog te weinig geld heeft voor het loon. Het kan ook bij structureel verlies dat het voortbestaan van je BV bedreigt. De Belastingdienst kijkt of je salaris klopt met de markt en met de resultaten van je bedrijf.

Bij welke winst wordt de BV voordeliger dan de eenmanszaak?

Tussen €78.350 en €87.600 winst per jaar in 2026. Dat geldt als je een deel van de winst in de holding laat staan. Deze grens heet de Holdwise Drempel. De vaste kosten van de holdingstructuur zijn daarin meegenomen. Keer je elk jaar alles uit naar privé, dan betaal je meteen ook belasting in box 2. Het omslagpunt ligt dan op €113.000 tot €149.000. Met de rechtsvormvergelijker reken je jouw situatie precies uit.

Kan ik mijn eenmanszaak later omzetten naar een BV?

Ja. Dat kan ruisend of geruisloos, in beide gevallen via de notaris. Beide kunnen terugwerken tot 1 januari van dat jaar als je op tijd een intentieverklaring naar de Belastingdienst stuurt. Veel ondernemers starten als eenmanszaak. Ze zetten die om in een BV als hun winst bijna op het omslagpunt ligt.

Is de aansprakelijkheid belangrijk voor de keuze?

Ja. Bij een eenmanszaak ben je ook met je privévermogen aansprakelijk. Met een BV is je risico beperkt tot wat je hebt ingelegd. Bij grotere opdrachten, personeel of voorraad is dat een belangrijk voordeel.

Zijn de meerkosten van een BV de investering waard?

Bij een winst boven ongeveer €78.350 tot €87.600 meestal wel, als je de winst in de BV laat. Haal je alles naar privé, dan ligt dat punt tussen €113.000 en €149.000. Je bespaart dan meer belasting dan de BV extra kost. Bij een lagere winst is dat zelden zo.

Wat is het omslagpunt BV eenmanszaak in 2026?

Globaal bij €80.000-€150.000 winst per jaar. Het hangt af van hoeveel geld je privé nodig hebt. Hoe minder dat is, hoe eerder een BV voordelig is.

Zijn er ook nadelen van een BV bij het omslagpunt?

Ja. Je hebt extra administratieve kosten. Ook moet je jezelf het minimumsalaris voor een DGA betalen (het gebruikelijk loon, €58.000 in 2026). Door deze kosten houd je minder over van je belastingvoordeel.

Bronnen   Belastingdienst · KVK · wetten.overheid.nl Laatst bijgewerkt: 7 oktober 2026
Holdwise Assistent
Kennis over ondernemen in Nederland · met de cijfers van 2026

Je chat met onze AI-assistent. Dit is een computerprogramma dat automatisch antwoordt. Laat een besluit over je eigen situatie door ons nakijken.