1. Uw drempel
Uw drempel
€ 82.250
Vanaf deze winst betaalt u met een BV minder belasting, zolang het geld in de holding blijft.
Dit bedrag betaalt u bovenop wat u nu aan uw eenmanszaak kwijt bent. Het gaat om twee jaarrekeningen, twee aangiften winstbelasting en uw eigen loonstroken. Vul uw eigen bedrag in, bijvoorbeeld uit uw voorstel. Laat u het veld leeg, dan geldt het middenscenario van De Holdwise Drempel.
De drempel is het winstniveau waarboven een BV met holding u per saldo meer oplevert dan een eenmanszaak. Dat geldt zolang de winst na winstbelasting in de holding blijft. Wilt u het geld direct naar privé halen, dan geldt een tweede grens. Die grens ligt veel hoger. U leest er verderop meer over.
2. Waarom hier één vast getal ontbreekt
Op bijna elke site vindt u één vast omslagpunt. Zo’n getal klopt alleen als een BV overal even duur is om draaiende te houden. In werkelijkheid kan dat duizenden euro’s schelen.
Voor een eenmanszaak is een eenvoudige boekhouding genoeg. Voor een BV hebt u meer nodig: een jaarrekening, een aangifte winstbelasting en uw eigen loonstroken. Komen er personeel, veel facturen of meerdere vennootschappen bij, dan wordt het meer werk. Met een holding erbij hebt u elk jaar een tweede administratie en een tweede jaarrekening. Wat een boekhouder daarvoor rekent, verschilt sterk per kantoor.
Door dat verschil in jaarlijkse kosten kan het omslagpunt bijna tienduizend euro verschillen. Vul daarom hierboven in wat u werkelijk betaalt. Dan ziet u uw eigen drempel. Wat een holdingstructuur bij de oprichting kost, leest u in holding oprichten.
3. Waar het voordeel vandaan komt
Het grootste voordeel van een BV is dat u geld in de vennootschap kunt laten. Het lagere tarief is maar een klein deel van het voordeel.
Met een eenmanszaak betaalt u in 2026 over de laatste euro winst bijna 49 cent belasting. Laat u diezelfde euro in de BV, dan betaalt de BV daarover 19% winstbelasting. De BV houdt dan 81 cent over om mee te werken.
Haalt u het geld in hetzelfde jaar toch uit de BV, dan betaalt u ook box 2. Het grootste deel van het voordeel is dan weg. Wilt u alles uitkeren, dan is de BV pas voordeliger bij een veel hogere winst. Dat punt ligt rond € 127.000. Meer over dat tweede punt leest u in het fiscale omslagpunt van de BV.
Winst die uw werk-BV aan uw holding uitkeert, is onbelast dankzij de deelnemingsvrijstelling. Zo bouwt u vermogen op in een vennootschap die losstaat van uw ondernemingsrisico. Meer hierover leest u in de uitleg over de holdingstructuur.
4. Wat u per winstniveau overhoudt
Voor de tabel is gerekend met een salaris van €58.000 uit de BV. De rest van de winst blijft in de holding. Vult u hierboven een ander bedrag in, dan worden de bedragen in de tabel opnieuw berekend.
| Winst | Eenmanszaak | BV met holding | Verschil | Blijft staan |
|---|
De kolom ‘blijft staan’ is geld in uw holding. Haalt u dat geld later naar privé, dan betaalt u box 2. Dat is 24,5% tot €68.843 en 31% daarboven. Tot die tijd kunt u het in de holding gebruiken of beleggen. Over het beste moment om uit te keren leest u meer in dividend uitkeren in 2026.
5. Drie punten met veel invloed op de uitkomst
Uw salaris uit de BV
De norm is €58.000. Een lager bedrag mag alleen in bepaalde gevallen, bijvoorbeeld als het volledige loon nog te hoog is voor uw nieuwe BV (hooguit drie jaar). Verlaagt u uw salaris van €58.000 naar €36.000, dan houden u en uw BV samen ongeveer €7.100 per jaar meer over. Dat geld blijft in de BV. Keert u het later uit als dividend, dan blijft er ongeveer €2.800 van over. Hoe u dat onderbouwt, leest u in het gebruikelijk loon van de DGA.
Lenen uit uw eigen BV
Hebt u privé geld nodig, dan kunt u lenen van uw eigen BV. In 2026 blijft dat tot €500.000 buiten box 2. Het kabinet stelt voor die grens vanaf 2027 stap voor stap te verlagen, tot €100.000 in 2031. Leent u €75.000, dan betaalt u de €18.775 aan box 2 pas later. Het is wel een schuld. U betaalt een zakelijke rente en u moet aflossen. Welke grenzen gelden, leest u in lenen van uw eigen BV en excessief lenen in 2026.
De vrijstelling die bij een hoog inkomen minder oplevert
Met de MKB-winstvrijstelling is 12,7% van uw winst vrijgesteld van belasting. Al sinds 2020 krijgt u daar minder voor terug dan het toptarief. In 2026 is dat maximaal 37,56%, ook als u zelf het tarief van 49,5% betaalt. Over het verschil betaalt u alsnog. Hebt u een eenmanszaak met €150.000 winst, dan kost dat u €2.400 per jaar. Sommige rekentools laten deze grens buiten beschouwing. Zie de MKB-winstvrijstelling in 2026.
6. De tweede drempel: alles direct uitkeren
De drempel hierboven geldt als u een deel van de winst in de holding laat. Daar is de holdingstructuur voor bedoeld. Keert u elk jaar álles direct naar privé uit? Dan betaalt u naast de vennootschapsbelasting meteen ook box 2. Het omslagpunt ligt dan op €113.000 tot €149.000 winst per jaar, in het middenscenario rond €127.000.
Welke drempel voor u geldt, hangt af van wat u met het geld wilt. Wilt u vermogen in de vennootschap opbouwen? Dan geldt de Holdwise-drempel. Wilt u elke euro direct op uw privérekening, dan is de eenmanszaak in het middenscenario tot ongeveer €127.000 meestal de voordeligste vorm.
7. De uitgangspunten van de berekening
Wij rekenen met één ondernemer die jonger is dan de pensioenleeftijd (AOW-leeftijd). De winst uit de onderneming is zijn enige inkomen. Alle bedragen zijn de officiële cijfers voor 2026 uit onze centrale lijst met tarieven. Het volledige overzicht vindt u op belastingtarieven 2026.
| Onderdeel | Waarde |
|---|---|
| Belastingschijven box 1 | 35,75% tot €38.883 · 37,56% tot €78.426 · 49,5% daarboven |
| Algemene heffingskorting | €3.115, daalt vanaf €29.736, nihil vanaf €78.426 |
| Arbeidskorting | maximaal €5.685, daalt vanaf €45.592 |
| Zelfstandigenaftrek | €1.200 |
| MKB-winstvrijstelling | 12,7%, aftrekbaar tegen maximaal 37,56% |
| Bijdrage Zvw | 4,85% over maximaal €79.409 |
| Winstbelasting BV | 19% tot €200.000 · 25,8% daarboven |
| Box 2 | 24,5% tot €68.843 · 31% daarboven |
| Salaris uit de BV | €58.000 |
De directeur-grootaandeelhouder valt buiten de werknemersverzekeringen. Daarom rekenen wij met de eigen bijdrage voor de zorgverzekering (Zvw) van 4,85%, en dus met een ander tarief dan de werkgeversheffing van 6,10%. De startersaftrek laten wij weg, omdat die beperkt is tot de eerste drie jaar. Met startersaftrek is de drempel enkele honderden euro’s anders.
Deze uitkomsten zijn een orde van grootte. Voor uw eigen keuze kijkt u ook naar pensioen, aansprakelijkheid, de kosten van oprichten en wat u met het geld van plan bent. In het schriftelijk advies rekenen wij dat door met uw eigen cijfers.
Bronnen: Belastingdienst, tabellen belastingjaar 2026 · Regeling Zorgverzekering, Stcrt. 2025, 38055. Deze pagina wordt elke januari opnieuw vastgesteld.
Citeerwijze: “De Holdwise Drempel 2026: €82.250 (bandbreedte €78.350 tot €87.600), Holdwise B.V., holdwise.nl/holdwise-drempel”. Vrij te hergebruiken met deze bronvermelding (CC BY 4.0).