Onderzoek · MOOI · Ronde 2027

Subsidie voor onderzoek voor de energietransitie (MOOI), en hoe ons team de aanvraag regelt

Met de regeling Missiegedreven Onderzoek, Ontwikkeling en Innovatie (MOOI) betaalt de overheid mee aan meerjarig onderzoek voor de energietransitie. Minimaal drie bedrijven werken samen aan een innovatie voor elektriciteit, gebouwen, de industrie of het verwijderen van kooldioxide (CO2). Ons team regelt de aanvraag voor je, met een specialist voor het technische deel.

Kort antwoord

De regeling Missiegedreven Onderzoek, Ontwikkeling en Innovatie (MOOI) is voor een samenwerking van minimaal drie bedrijven uit verschillende groepen. Onderzoeksorganisaties, gemeenten en leveranciers kunnen meedoen.

Een grote onderneming krijgt 40% van de kosten, een middelgroot bedrijf 50% en een klein bedrijf 60%. Per project is de subsidie maximaal €4 miljoen.

In 2026 waren er rondes voor elektriciteit, de gebouwde omgeving en de industrie, met elk €20 miljoen. Voor het verwijderen van CO2 was er €10 miljoen. Je kon aanvragen van 2 juni tot 3 september 2026.

Een vooraanmelding is verplicht. In 2026 was die open van 17 maart tot 16 april. De rondes voor 2027 volgen in de Staatscourant. Die van 2026 verschenen op 18 december 2025.

Bij Holdwise regelen we de aanvraag met een specialist uit ons netwerk, van de vooraanmelding tot de laatste rapportage.

Wil je dat ons team meekijkt?

Door Robert Jeffrey, Holdwise B.V., Hoofddorp. Gecontroleerd aan de officiële bronnen op 1 november 2026.

Wie kan aanvragen

MOOI is voor een samenwerkingsverband van minimaal drie bedrijven uit verschillende groepen. Kleine, middelgrote en grote bedrijven doen mee, en ook onderzoeksorganisaties, gemeenten, leveranciers en gebruikers van energie. Alle deelnemers leveren financieel en inhoudelijk ongeveer een even grote bijdrage.

Eén deelnemer is de penvoerder. Dat is het bedrijf dat de aanvraag namens alle partners indient.

Wat je krijgt

DeelnemerSubsidie
Grote onderneming40% van de kosten
Middelgroot bedrijf50% van de kosten
Klein bedrijf60% van de kosten
Onderzoeksorganisatie, voor onderzoek als publieke taak80% van de kosten

De percentages gelden bij een echte samenwerking. Anders gaan er bij de bedrijven 15 procentpunten af. In het thema industrie zijn de subsidiabele kosten minimaal €2 miljoen per project, en krijgt elke deelnemer met subsidie minimaal €25.000.

Thema in 2026Budget
Elektriciteit€20 miljoen
Gebouwde omgeving, met een innovatie die binnen 5 jaar klaar is voor gebruik€20 miljoen
Industrie, met een eerste toepassing binnen 10 jaar€20 miljoen
Koolstofverwijdering, het verwijderen van CO2€10 miljoen

Kernenergie had een eigen ronde, van 5 januari tot 12 februari 2026. Vier projecten kregen daar samen €12,6 miljoen.

Wat de subsidie per project waard is

ProjectSubsidiabele kostenSubsidie
Een groot, een middelgroot en een klein bedrijf, elk €2 miljoen€6 miljoen€800.000 + €1 miljoen + €1,2 miljoen = €3 miljoen
Drie grote ondernemingen samen€10 miljoen€4 miljoen, het maximum

Wil je dat ons team meekijkt?

Hoe de aanvragen worden beoordeeld

MOOI is een tender. Een adviescommissie geeft elk project een score van 1 tot 10 op vijf criteria.

CriteriumWeging
Bijdrage aan de doelen van de regeling22,5%
Mate van vernieuwing16,25%
Kans op succes in de Nederlandse markt en samenleving22,5%
Kwaliteit van het projectplan16,25%
Kwaliteit van het samenwerkingsverband22,5%

Een project heeft minimaal 6 punten op elk criterium nodig. Het budget gaat naar de projecten in volgorde van de rangschikking.

Hoe wij de aanvraag regelen

Ons team regelt de hele aanvraag. Een specialist uit ons netwerk schrijft het projectplan samen met jou en je partners. Jij beslist bij elke stap, en de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) beslist over de subsidie.

WerkWie doet het
De vooraanmelding met het plan en de samenwerkingDe specialist uit ons netwerk, met jou en je partners
Het projectplan in het model van RVO, maximaal 40 pagina's, gericht op de vijf criteriaDe specialist, met jou en je partners
De begroting per resultaat, de verklaringen en de samenwerkingsovereenkomstWij, met de partners
Het indienenDe penvoerder met eHerkenning op niveau 3, met onze voorbereiding
Na de toekenning de voortgangsrapportages en de vaststellingWij, met een accountant voor de controleverklaring

Onze vergoeding bestaat uit een haalbaarheidscheck tegen een vaste prijs, een vast bedrag voor het dossier en een percentage van de toegekende subsidie, allemaal vooraf afgesproken. Je ziet elk bedrag in je voorstel voordat je beslist.

  1. Ons team kijkt eerst mee. Je beschrijft de innovatie, de partners en de planning.
  2. Haalbaarheidscheck. Met de specialist toetsen we het project aan het thema en de vijf criteria.
  3. Voorstel. Je krijgt de omvang van het werk en de vergoeding voordat je beslist.
  4. Vooraanmelding en aanvraag. De specialist schrijft het plan, wij maken de begroting en verzamelen de stukken.
  5. Na de toekenning. Wij maken de rapportages en het verzoek tot vaststelling.

Alle regelingen vind je op subsidie aanvragen voor je bedrijf.

Wanneer je aanvraagt

Na de toekenning

Andere regelingen waarvoor ons team de aanvraag regelt

Fiscale regelingen en innovatie

Energie, klimaat en industrie

Bronnen

Bijgewerkt 1 november 2026.

Veelgestelde vragen

Wat is MOOI?
MOOI is de afkorting van Missiegedreven Onderzoek, Ontwikkeling en Innovatie. Met deze regeling betaalt de overheid mee aan meerjarig onderzoek voor de energietransitie, door minimaal drie bedrijven samen.
Hoeveel subsidie krijg je met MOOI?
Een grote onderneming krijgt 40% van de kosten, een middelgroot bedrijf 50% en een klein bedrijf 60%. Per project is de subsidie maximaal €4 miljoen.
Wanneer kun je MOOI aanvragen voor 2027?
De rondes voor 2027 volgen in de Staatscourant. In 2026 was de vooraanmelding open van 17 maart tot 16 april, en kon je aanvragen van 2 juni tot 3 september.
Met hoeveel bedrijven moet ik samenwerken?
Met minimaal drie bedrijven uit verschillende groepen. Alle deelnemers leveren ongeveer een even grote bijdrage, financieel en inhoudelijk.
Kan een buitenlands bedrijf meedoen met MOOI?
Ja. Een bedrijf dat subsidie ontvangt, heeft op het moment van betalen een vaste inrichting of dochteronderneming in Nederland, zoals een Nederlandse BV. Een partner met alleen een vestiging in het buitenland kan meedoen als deelnemer in natura.
Waaruit bestaat de vergoeding voor de aanvraag?
Onze vergoeding bestaat uit een haalbaarheidscheck tegen een vaste prijs, een vast bedrag voor het dossier en een percentage van de toegekende subsidie. Je ziet elk bedrag vooraf in je voorstel.
Vrijblijvend advies

Wil je dat ons team meekijkt?

We regelen subsidieaanvragen voor bedrijven in Nederland, van de eerste check tot de laatste rapportage. Vertel kort welke investering of welk project je plant, en wanneer. Ons team kijkt mee en laat weten welke regeling past.

Schuif het puzzelstukje in het gat Zo weten we dat je een mens bent.

Puzzel laden…

Vrijblijvend. Je gegevens gebruiken we alleen om je te antwoorden.

Holdwise Assistent
Kennis over ondernemen in Nederland · met de cijfers van 2026

Je chat met onze AI-assistent. Dit is een computerprogramma dat automatisch antwoordt. Laat een besluit over je eigen situatie door ons nakijken.